Thursday
April 17, 2014

Homework Help: PRE-ALGEBRA

Posted by fAITH on Tuesday, October 6, 2009 at 12:33pm.

Paint costs $21 per gallon is to be mixed with 6 gallons of paint thinner costing $5 per gallon to make a paint that can be $15 per gallon. Compute how much paint mixture will be produced.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Use the 5 steps to solve this problem. Paint Express charges $30 per ...
Algebra - Paint Express charges $30 per gallon of paint plus $1.10 per square ...
math - paint express charge $30 per gallon of paint plus $1.10 per square foot ...
Microeconomics - Suppose you are a painter, and the price of a gallon of paint ...
economics - You are a painter, and the price of a gallon of paint increases from...
miccoeconomics - you are a painter, and the price of a gallon of paint increases...
Microeconomics - Paint increase from $3.00 a gallon to $3.50 a gallon. The paint...
home economics - compute the price elasticity of demand for paint and show ...
math - a paint supplier has two machines that prouce both indoor paint and ...
math - a paint supplier has two machines that prouce both indoor paint and ...

Search
Members