Sunday
December 21, 2014

Homework Help: Math

Posted by Ally on Monday, September 28, 2009 at 2:55pm.

What percent of the selling price in the 14.7 cents per L tax collected by the federal government?
a) 65.7 cents/L
b) 73.9 cents/L

The answers are a)15% and b) 14%, but how do i show my work?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

maths - A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles ...
2nd grade Math - Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents...
math - A candy dealer makes up a mixture of 3 parts of candy costing him 60 ...
statistics - Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price of ...
Alg I - One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ...
STATISTICS HELP!!!!!!! - Statistical Abstracts (117th edition) reports sale ...
math - Which choice offers the lowest cost per ounce? 6oz for 42 cents? 8oz for ...
Math - A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price ...
Mathematics - Amanda sold 6 of the 12 stickers she bought at 0.49 cents each for...
College statistics - Statistical Abstracts (117th edition) reports sale price ...

Search
Members