Friday
December 19, 2014

Homework Help: math

Posted by p on Saturday, September 26, 2009 at 12:54am.

please check my answers
1. the ratio of 5 3/5 to 2 1/10=8to 3
2.the ratio of 7 dimes to 3 quarters =14 to 15
3.Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 minutes
(min) to mow the same lawn a week earlier. Write the ratio of Marcís time to
Angelinaís time as a ratio of whole numbers=6 to 5
4.find the rate 240 pounds of fertelizer/6 lawns=40
5.Which is the better buy: 5 lb of sugar for $4.75 or 20 lb of sugar for $19.92?= 5 pound bag .95 cents
6.write as proportions If Maria hit 8 home runs in 15 softball games, then she should hit 24 home runs in
45 games.=8/15=24/45
7.Determine whether each pair of fractions is proportional 5/8=75/120=yes
8.Determine if the given rates are equivalent.12 gallons of paint/8329ft2=9 gallons of paint/1240ft2=no not equalivalnt
9.A store has T-shirts on sale at 2 for $5.50. At this rate, what
do five T-shirts cost?=$13.75
10.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Ratios- Please help The ratio of 5 3/5 to 2 1/10 The ratio of 7 dimes to ...
MATH - please check my answers 1. the ratio of 5 3/5 to 2 1/10=8to 3 2.the ratio...
Math - Please help - Ratio word problem Marc took 3 hours(h)to mow a lawn while ...
math - Crafts. Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 ...
Math - Crafts. Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 ...
math question - Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 ...
Math - Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 minutes (min...
MATH - Write each of the following ratios in simplest form. Marc took 3 hours (h...
Math - In a collection of nickels, dimes, and quarters worth &6.90, the ratio of...
math - Solve the following applications. Crafts. Marc took 3 hours (h) to mow a ...

Search
Members