Post a New Question

math

posted by on .

A store sells 28 ounces of peanut butter for $2.24. The store also sells 32 ounces of the same peanut butter for $2.40. Which is the better buy?

  • math - ,

    2.24 / 28 = $0.08 per ounce

    $2.40 / 32 = $0.075 per ounce

  • math - ,

    23462838438292753738375473434826284840383647038373728474738474820294847291010384748292038374744747472910000001234567880012490

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question