Monday
August 3, 2015

Homework Help: college

Posted by Jim on Monday, September 14, 2009 at 12:05am.

If cashews cost $5.00 per pound and peanuts cost $1.50 per pound how do I write the formula to determine how many pound of cashews to mix with 30 pound of peanuts so that the mix will sell for $3.00 per pound.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members