Post a New Question

6th grade math

posted by on .

Jack went to the store to buy eggs. He thought "i ned enough eggs to last me all week. I eat two eggs for breakfast each day and i need six eggs to give back to my neighbor because i borrowed some." When Jack asked the store clerk for his eggs, he was told that eggs are only sold by the dozen. How many dozen will Jack have to buy?

Is it two dozen because he will need twenty eggs right?

  • 6th grade math - ,

    Right! :-)

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question