Monday
July 28, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by Kate on Monday, June 22, 2009 at 4:44pm.

How can algebra be used to solve this problem?

The boy solved 10 problems correctly at 8 cents a problem for a total of 80 cents, and 16 incorrectly at the cost of 5 cents for a total of 80 cents. Therefore, neither the boy nor his father owed each other anything at the end of the 26 problems.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - A soda cost A cents for each bottle, including the deposit, but there ...
Math - How do I set this problem up and solve it. Mrs. Muniz's algebra class was...
Math word problem(algebra) - Diana buys 20 apples at x cents each&40 oranges&...
2nd grade Math - Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents...
maths - A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles ...
Algebra - solve the amount of money (in cents) of x quarters and (x+6) dimes the...
College Algebra - Mints cost 5 cents each and gumballs cost 3 cents each. ...
College Algebra - Mints cost 5 cents each and gumballs cost 3 cents each. ...
Math - i need to know exactly the formula of how to do these types of problems ...
math - suppose that we agree to pay you 8cents for every problem in this chapter...

Search
Members