Post a New Question

accounting

posted by on .

The standard amount of materials required to make one unit of Product Q is 4 pounds. Tusa's static budget showed a planned production of 4,000 units. During the period the company actually produced 4,100 units of product. The actual amount of materials used averaged 4.1 pounds per unit. The standard price of material is $1 per pound. Based on this information, the materials usage variance was:

  • accounting - ,

    (4.1 x 4,100 – 4 x 4,100) x $1=$410 unfavorable

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question