Post a New Question

Math

posted by on .

Can you tell me how you would answer this question? My teacher says that one answer is correct but I think that my answer is correct. I want a second opinion.

A soccer coach purchases 12 uniforms for 17.50 each. He buys 6 soccer balls for 8.58. How much did he spend in all?

I think that the answer should be solved by multiplying 12 times 17.50 and then addind 8.58 as the word each is only implied to uniforms and not the balls. My teacher has that you should assume the balls cost 8.58 each.

Which is the right answer?

  • Math - ,

    The question is stated carelessly. There is no right or wrong. You should not have to assume anything. Blame whoever wrote the question.

  • Math - ,

    26.08

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question