Wednesday
October 1, 2014

Homework Help: math

Posted by Katie on Thursday, May 28, 2009 at 1:49am.

Can you tell me how you would answer this question? My teacher says that one answer is correct but I think that my answer is correct. I want a second opinion.

A soccer coach purchases 12 uniforms for 17.50 each. He buys 6 soccer balls for 8.58. How much did he spend in all?

I think that the answer should be solved by multiplying 12 times 17.50 and then addind 8.58 as the word each is only implied to uniforms and not the balls. My teacher has that you should assume the balls cost 8.58 each.

Which is the right answer?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Can you tell me how you would answer this question? My teacher says that ...
drbob222 math,correction - i made some corrections for the previous postage can ...
math,help - on one of last week homeworks i got this one wrong can someone ...
arithmetic - The question in my test paper asks the following- By making use of ...
CHEM** - I just have 2 other questions that I just want to make sure on: Place ...
student supervision - reminding students of rules and leading them towards self-...
Math - In a multiple-choice test, each question has five options. Students will ...
Math - In a multiple-choice test, each question has five options. Students will ...
Math-probability - In a multiple-choice test, each question has five options. ...
Statistics - On a very short quiz, there is one multiple choice question with 5 ...

Search
Members