Wednesday
April 16, 2014

Homework Help: Math

Posted by Angie on Monday, May 25, 2009 at 10:31am.

How do you solve this problem:

Jack brought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of mushroom pizza?

a. $1.50
b. $2.00
c. $3.00
d. $3.50

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza ...
Math - Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a...
Math - Five friends ate 12-slice pizza. Julie ate twice as many slices as Rich...
4th grade - At one table, some of the students shared 3 pizzas. Each pizza was ...
Math - A large pizza from Gino's costs $24.60. Lorie and her friends cut the ...
math - Chris eats 3 slices of a pizza that is cut into 8 equal slices. What ...
math - please can anyone kindly help me to get the answer of this word problem,i...
Math - A pizza was cut into 6 slices. Ben ate 1/3 of the pizza. How many slices ...
Math - A pizza was cut into 6 slices. Ben ate 1/3 of the pizza. How many slices ...
Math - A pizza was cut into 6 slices. Ben ate 1/3 of the pizza. How many slices ...

Search
Members