Thursday
April 17, 2014

Homework Help: Algebra

Posted by Mike 50 on Wednesday, May 13, 2009 at 7:10am.

A soda cost A cents for each bottle, including the deposit, but there is a refund of B cents on each empty bottle. How much must you pay for X bottles if you bring back Y empties?

I need to know how to write an algebra Equation/Expression to solve this problem...Please Help...Thank You

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math word problem - you buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs 90 ...
math - You buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs .90 cents more than ...
algebra 1 - A bottle and a cork together cost $1.00. The bottle cost 90 cents ...
math - A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more...
Economics - Suppose the bottle water industry is competitive. If a bottle of ...
Math - A full bottle fo juice cost $2. If the juice cost $1.50 more than the ...
Algebra 2 - One bottle contains 2 1/2 times as much water as another bottle. The...
Math - Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of ...
math !!!! :O - The cost of making money varies form coin to coin: Pennies: 0.8 ...
economics - Assume that a bottle of wine sells for $10. The government decides ...

Search
Members