Sunday
April 20, 2014

Homework Help: Calculus

Posted by Joshua on Sunday, May 3, 2009 at 2:13pm.

We're doing optimization problems and this is one that I am having trouble with:
Suppose a business can sell x gadgets for p=250-0.01x dollars apiece, and it costs the business c(x)= 100+25x dollars to produce x gadgets. Determine the production level and cost per gadget required to maximize profit.

I saw in one problem in the book that they determine the production level by setting the derivative of the cost equal to the derivative of the revenue. (I don't know if this is the way that it always needs to be done-- I don't really understand how to find production level.)

Going on this, I know that
p(x)= r(x) - c(x)
where p=profit, r=revenue, and c= cost
which means that p(x)+ c(x) = r(x)
therefore:
250 -.01x + 100 + 25x= 350+24.99x= r(x)
But if we set c'(x)= r'(x) we get
25=24.99 which doesnt work.

Also, if we set p'(x)=0 (to maximize profit) we end up with -.01=0.... which doesn't work, again.

How should I solve this?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - A large factory knows that if it sells it's new gadgets for $10 each, it ...
math - The fixed costs of oreparting a business are the costs include rent, ...
Math - The equation y = 240x + 720 gives the cost y (in dollars) when x gadgets ...
mat115 - A pack of 250 key blanks costs $23.50. What is the unit price? I know ...
economics - Hey can someone tell me how to graph this in excel please. Thanks. ...
calculus - I'm having trouble with these two problems. If someone can help me ...
College Economics - Hey can someone tell me how to graph this in excel please. ...
Calculus - I am having a lot of trouble doing these types of problems. Can ...
Business Calc - Hercules Films is deciding on the price of the video release of ...
economics - Suppose a company has the following costs: Labor $400 Equipment $300...

Search
Members