Friday
April 18, 2014

Homework Help: math

Posted by sara on Sunday, April 19, 2009 at 5:40pm.

Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He calculated that the price per pound of the beef was $0.79 per pound . Explain why Ivan's calculation cannot be correct.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

microeconomic - Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork...
Math - At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 ...
math - 13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. ...
algebra - Mixture Problems Template Price Problems Copy the problem from the ...
Math - Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer ...
Math app - farmer Linton wants to find the best time to take her hogs to market...
college algebra - Peaches are $2.00 per pound and mangos are #4.00 per pound. I ...
Math - Is 0.689 greater of less than 0.6890? Beef that weighs 6.6lb cost $3.75 ...
math - calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal ...
math - Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of ...

Search
Members