Tuesday
March 28, 2017

Post a New Question

Posted by on .

i need to find out which of these is better value.
£3.90 -9 pack of toilet rolls
or £2.50 6pack of toilet rolls.
i think its th £3.50 but i am finding it hard to show the working out.

  • maths - ,

    convert each to cost per unit
    1. £3.90/9 = £0.43 per roll
    2. £2.50/6 = £0.42 per roll

    so the second is "slightly" cheaper.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question