Post a New Question

math

posted by on .

A high school has designed he yearbook. A company charges $900 to assemble the master copy and $42 to make additional copies. The total selling price depends on how many copies are made. Write a funtion rule and determine how much will the school save on each book by ordering 600 instead of 200?

  • math - ,

    looks like
    Cost = 900 + 42n , where n is the number of books

    for 600 books cost = 900+42(600)
    = 26100
    cost per book = 26100/600 = 43.50

    for 200 books cost = 900 + 200(42)
    = 9300
    cost per book = 9300/200 = 46.50

    so how much do they save per book?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question