Friday
August 1, 2014

Homework Help: 6th grade

Posted by roy on Tuesday, March 10, 2009 at 3:40pm.

1)Bradley is buying ice cream cones. a double scoop cone cost x dollars. A single scoop costs $0.50 less than a double csoop. A triple scoop cone costs twice as much a single scoop cone. Write an expression to represent the cost of 3 double scoop cones and 1 single scoop cone. 2) if x=$2 what is the cost of 1 triple scoop cone?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

geometry - An ice cream server fills a cone, which is 15.7 cm high and 7.2 cm ...
geometry - A spherical scoop of ice cream has radious 1.25 inches. The scoop is ...
math - If there are 36 different flavors of ice cream and two types of cones are...
math word problem - If there are 36 different flavors of ice cream and two types...
5th grade - Dreamy Ice-cream Company sells a single-scoop sundae for $1.25. Each...
writing equations - We did not find results for: Please help me do this problem...
Math - Cathy is ordering a scoop of ice cream. She can order a cup, a sugar cone...
math - Omar wants to buy a double scoop ice cream cone. His favorite flavors are...
geometry - you have a scoop of ice cream 3 inches in diameter sitting on a cone ...
Algebra 2 - Palmer and teller go to the local ice cream parlor after work that ...

Search
Members