Monday
April 21, 2014

Homework Help: algebra 1

Posted by andres on Sunday, March 8, 2009 at 8:03pm.

The owner of the Fancy Food Shoppe wants to mix cashews selling at $8.00/kg and pecans selling at $7.00/kg. How many kg of each kind of nut should be mixed to get 8 kg worth $7.25/kg?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - Word problems confuse me. THe owner of a fancy food shoppe wants to ...
wossmaan - the nuttyy shoppe has 10 kg of mixed pecans and cashews which sell ...
PHYSICS - PLEASE HELP - Three objects are moving along a straight line as shown ...
math - A man sells a nut mixture consisting of 1/3 pecans and 2/3 cashews. ...
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
Math - This is the question given: "Peanuts sell for $5/kg and cashews for $20/...
Physics - A block of mass m = 2.00 kg rests on the left edge of a block of mass ...
Algebra Word Problem - Peanuts are selling for $2 per pound, and cashews are ...
Physics - An equilateral triangle 100.0 m on a side has a m1 = 15.00 kg mass at ...
Physics - An equilateral triangle 10.0 m on a side has a 1.00-kg mass at one ...

Search
Members