Friday
May 22, 2015

Homework Help: MATH

Posted by raylene on Sunday, December 14, 2008 at 11:59pm.

Tim and Judy mix two kinds of feed for pedigreed dogs. They wish to make 29 pounds of feed worth $0.47 per pound by mixing one kind worth $0.44 per pound with another worth $0.55 per pound.
How many pounds of the cheaper kind should they use in the mix?

-please help! so confused!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Members