October 4, 2015

Homework Help: math

Posted by leenie on Sunday, December 14, 2008 at 3:49pm.

susan wants to mix 10 pounds of virginia peanuts that cost $3.50 a pound with Spanish peanuts that cost $3.00 a pound to obtain a mixture that costs $3.40 a pound. How many pounds of Spanish peanuts should she use?

Answer this Question

First Name:
School Subject:

Related Questions

More Related Questions