Friday
September 19, 2014

Homework Help: algerbra

Posted by jr on Monday, December 8, 2008 at 7:10pm.

the modern grocery has cashews that sell for $4.75 per lb. and peanuts that sell for $2.25 per lb. how much of each must the grocer mix to get a 100 lbs. of mixture that he can sell for $3.00 per lb.express the probrlem as a system of linear equations and solve using the method of your choice?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Helpppppp - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
Math problem - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
Math Word Problem - Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per ...
college algebra - A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1....
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
Math - This is the question given: "Peanuts sell for $5/kg and cashews for $20/...
Math - Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How ...
college - If cashews cost $5.00 per pound and peanuts cost $1.50 per pound how ...
algebra - A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. ...
Math - A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and...

Search
Members