Saturday
December 20, 2014

Homework Help: MATH

Posted by meshelle on Friday, December 5, 2008 at 5:59pm.

Two brands of paper towels are priced and described like this:

Brand A: 100 sheets per roll for $1.20 a roll.

Brand B: 60 double sheets per roll for $1.44 a roll.

Which brand’s roll has the most “towel” for the money?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - It cost $15.00 to buy 150 sheets of brand A's paper. it cost $19.25 to ...
math - Eddie buys 100 sheets of heavyweight paper to make a notebook. He places ...
statistics - An average office worker uses 10000 sheets of paper each year. ...
statistic - Roll two 6-sided dice and examine their sum. a) How long will it ...
Math - An appliance store sells three brands of TV sets, brands A, B, and C. The...
statistics - The below table shows the probabilities generated by rolling one ...
math - Consider a simple game in which you will roll a six-sided die and receive...
math help1answer - 4. Which of the following has the lowest unit price? Brand A...
Geometry - You are wallpapering two walls of a room. One wall measures 15 ft by...
Geometry - You are wallpapering two walls of a room. One wall measures 15 ft by...

Search
Members