Friday
April 18, 2014

Homework Help: math

Posted by meshelle on Wednesday, December 3, 2008 at 7:12pm.

one more

Brand A: 6 ounce can for $1.20

Brand B: 7 ounce can for $1.47

Brand C: 8 ounce can for $1.52

Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math help - Brand x cost $1.56 for 12 ounce. Brand y cost 2 more per ounce. ...
math help - Brand x cost $1.56 for 12 ounces. Brand y cost 2 more per ounce. ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
Math - Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which ...
math - David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or ...
math help1answer - 4. Which of the following has the lowest unit price? Brand A...
marketing - what are the pricing issues in the product category? for the brand ...
science - please tell me if you agree with the following: Which Brand of popcorn...
Math - Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ...
math - the results of a survey of 100 households pointed to shoppers having a ...

Search
Members