Post a New Question

Math

posted by .

Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts? I do not understand what this is asking, can someone explain what it is wanting?

  • Math -

    The simple way of finding the unit price is to divide the total price by the number of units.

    For example, if a six-pack of Coke costs $3.00, you divide 3.00 by 6.

    $3.00 / 6 = $0.50

    The unit price for a can of Coke is fifty cents.

  • Math -

    did u say divide 6 3times

  • Math -

    No. I said to divide 3 by 6.

  • Math -

    Thank you Ms. Sue, I understand know.

  • Math -

    You're very welcome, A.W.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question