Post a New Question

Math

posted by on .

74. Four brands of soap are available in a local store.
Compute the unit price and decide which brand is the best buy.
Brand Ounces Total Price Unit Price
Squeaky Clean 5.5 $0.36
Smell Fresh 7.5 0.41
Feel Nice 4.5 0.31
Look Bright 6.5 0.44

  • Math - ,

    Divide "ounces" by "total price" for each type soap, and pick the the one with the lowest number.

    "Squeaky clean" is 6.54 cents per ounce, for example. You do rest.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question