Wednesday
July 23, 2014

Homework Help: Math

Posted by A.W. on Wednesday, November 26, 2008 at 5:42pm.

74. Four brands of soap are available in a local store.
Compute the unit price and decide which brand is the best buy.
Brand Ounces Total Price Unit Price
Squeaky Clean 5.5 $0.36
Smell Fresh 7.5 0.41
Feel Nice 4.5 0.31
Look Bright 6.5 0.44

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit ...
math help1answer - 4. Which of the following has the lowest unit price? Brand A...
Math - Could someone check this over for me please. Arrange in order from ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
Math - Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ...
math - one more Brand A: 6 ounce can for $1.20 Brand B: 7 ounce can for $1....
math - Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the ...
math - Which has the lower unit price? Soap. brand A:$1.34 for 3 bars. brand B:$...
economics - 4. Monopolistic Competition markets are characterized by many ...
unit rate - the unit price of an item at a grocery store is a familiar example ...

Search
Members