Monday
September 22, 2014

Homework Help: Algebra Word Problem

Posted by pj on Sunday, November 16, 2008 at 1:00pm.

Peanuts are selling for $2 per pound, and cashews are selling for $5 per pound. How much of each type of nut would be needed to create 20lb. of a mixture that would sell for $2.75 pre puund?
Use the variables, p and c, to setup a system of equations. Solve.

p=numver of pounds of peanuts
c=numver of pounds of cashews

Could someone HELP ME PLEASE I'm LOST!!!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

college algebra - A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1....
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
Math Word Problem - Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per ...
Math Word Problem - Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that ...
college - If cashews cost $5.00 per pound and peanuts cost $1.50 per pound how ...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
Algebra 2 - . A coffee merchant has two types of coffee beans, one selling for $...
math - Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of ...
Math - Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How ...
Math - A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per ...

Search
Members