Post a New Question

math

posted by .

Posted by Austin on Thursday, November 13, 2008 at 9:19pm.

Luis bought eight bags of candy at the store for a total price of $21.54. He bought some bags of candy that cost $2.22 each and the rest cost $3.48 each. How many bags of the $3.48 candy did Luis buy?


Responses


Math - qwerty, Thursday, November 13, 2008 at 9:23pm
A=2.22
B=3.48

A + B = 8
2.22A x 3.48B = 21.54

solve for B



Math - Austin, Thursday, November 13, 2008 at 10:08pm
I got this far, but how do I solve for B?




Math - bobpursley, Thursday, November 13, 2008 at 9:24pm
C means cheap candy bag, E means expensive candy bag.

C*2.22+E*3.48=21.54
C+E=8

  • math -

    A=8-B
    Put that into the other equation for A, and then solve for B.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question