Tuesday
March 31, 2015

Homework Help: Math (Functions)

Posted by Marty on Sunday, November 9, 2008 at 8:20pm.

he cost of producing x bags of pretzels is modelled by C(x)=0.5x^2 + x + 2 where x=# of bags per hundred. State the function that represents the average cost.

Do you just have to factor it?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math word problem - The cost of producing x bags of pretzels is modelled by C(x...
Math. - Ashanti and Maria went to the store to buy snacks for their back to ...
math,help - how do i set this up...i need help in the set up... In deciding ...
Applied Calculus - In deciding whether o r not to setup a new manufacturing ...
MATH - A camping store put in an order for flashlights and sleeping bags. The ...
math - The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2...
Math - . If three bags of birdseed cost $14.16, how much will 14 bags cost...
MATH (ASAP) - Jay and Tia are planning to buy snack chips. Individual bags of ...
8th grade math - A box contains 5 bags of potato chips, 4 bags of pretzels and 1...
Math - If the total cost function for producing x lamps is C(x) = 90 + 36x + 0....

Members