Thursday
December 18, 2014

Homework Help: accounting

Posted by ryan on Saturday, October 25, 2008 at 8:38pm.

Kiddy Toy Corporation needs to acquire the use of a machine to be used in its manufacturing process. The machine needed is manufactured by Lollie Corp. The machine can be used for 10 years and then sold for $11,000 at the end of its useful life. Lollie has presented Kiddy with the following options:

1. Buy machine. The machine could be purchased for $190,000 in cash. All maintenance and insurance costs, which approximate $5,000 per year, would be paid by Kiddy.


2. Lease machine. The machine could be leased for a 10-year period for an annual lease payment of $25,000 with the first payment due immediately. All maintenance and insurance costs will be paid for by the Lollie Corp. and the machine will revert back to Lollie at the end of the 10-year period.

Required:
Assuming that a 12 % interest rate properly reflects the time value of money in this situation and that all maintenance and insurance costs are paid at the end of each year, determine which option Kiddy should choose. Ignore income tax considerations.

Round all PV factors to 5 decimal places if you use the PV tables, and calculation to the nearest whole dollar. A negative sign should be used instead of parentheses.

could you please help me and give me an answer for number 1 and two since I tried for hours to get this problem and no answers I can get work

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

accounting - Jay Corp. bought a machine for $15,000. The machine is expected to ...
MATH - A company makes three products X, Y and Z. Each product requires ...
MATH- please help! - A company makes three products X, Y and Z. Each product ...
MATH-PLEASE HELPPP!!!! - A company makes three products X, Y and Z. Each product...
math- im really confused! please help!! - A company makes three products X, Y ...
college finite math - A product may be made using Machine I or Machine II. The ...
Math - Manufacturing A factory manufactures two products, each requiring the use...
Math - Manufacturing A factory manufactures two products, each requiring the use...
math - jay corp. bought machine for 15000. machine is expected to produce 10000...
MATH - 1. A factory manufactures two products, each requiring the use of three ...

Search
Members