Tuesday
September 2, 2014

Homework Help: Economics

Posted by Jan C on Saturday, October 11, 2008 at 2:51am.

If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.; what would be the price elasticity of demand of apples. My figures are all wrong; how would I calculate it.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

economics - Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and ...
business - Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and ...
Economics - The question is, what is the for Math formula to show rather the ...
math - The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an ...
AP Economics - The price of apples rises from 1.00 per lb to 1.50 per lb. As a ...
math - Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per ...
Math help - You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the ...
maths - a grocey man sells 300 apples at Rs 50 per dozen. he sells 200 apples ...
math - Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the ...
Math - The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples ...

Search
Members