Saturday
March 25, 2017

Post a New Question

Posted by on .

Dr. Bob222 I am sorry for my improper use of grammar. (not intended in a smart alike way.)

you are buying beads and string to make a necklace. The string coast $1.50; A pack of 10 decorative beads costs $0.50; And a pack of 25 plain beads costs $0.75. You can only spend $7.00 and you need 150 beads. You wish the necklace to be as decrative as possiable. How many packs of each type of bead should you buy?

  • 11th grade math algebra 2 trig - ,

    Answered below.
    Let me know if I need to explain anything more.

  • 11th grade math algebra 2 trig - ,

    5>4b+9>17
    - -

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question