Saturday
August 29, 2015

Homework Help: math

Posted by Katy on Thursday, October 2, 2008 at 6:06pm.

A farm sells boxes of oranges for $8 and boxes of grapefruits for $12. The farm wants to ear at least 4,000.

If he sells 210 boxes of oranges and 150 boxes of grapefruit will he earn at least $4,000? If not how many more boxes of oranges must he sell to make up the difference? Write an inequality to represent the situation.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members