Post a New Question

math

posted by .

it cost 5 cent for an ounce of boxed produce and 7 cents for an ounce of unboxed produce. buy 800 ounces for $48. How many BOXED of produce was purchased? equations need to be used with variables.

  • math -

    .05x + .07y = 48

    x + y = 800

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question