Thursday
July 24, 2014

Homework Help: Math

Posted by AK on Tuesday, July 29, 2008 at 3:11am.

If 31/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost?

A. $.14
B. $.18
C. $.20
D. $.28
is d the right answer?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - You have $5 to spendon fruit for a picnic. Apples cost $0.99 per pound ...
math - Grapes cost $2 per pound. How much does the given amount cost? 0.25 ...
math - susan wants to mix 10 pounds of virginia peanuts that cost $3.50 a pound ...
math - You are also making a fruit salad. You have already selected apples, ...
navy college - If 1 5/8 pounds of apples cost 78 cents, how much does 1 pound ...
math help - Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the ...
math - pistachios were priced at 3 pounds for 6.99 (A)what was the price per ...
math - a 50 pound bag of glossy coat horse feed cost $23.50. A 25 pound bag cost...
Math Word Problem - Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that ...
Math- urgent - Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the ...

Search
Members