Thursday
November 27, 2014

Homework Help: Computer programming

Posted by Jen on Saturday, June 28, 2008 at 1:14am.

Ok so the question is this: the manager of the Super Supermarket would like to be able to compute the unit price for products sold there. To do this, the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and ounces. It should then determine and display the unit price (the price per ounce) of an item.

I have up to the perform calculations and output modules programmed. Can someone help me get started on the perform calculations module?

Thanks

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

computers - compute the unit price for products sold the program should input ...
Question for math. - how do i solve this? When x number of units are sold, the ...
programming - Create an application in C# that will accept sales information and...
Econ/stats - The following data represent the number of flash drives sold per ...
Econ/stats - The following data represent the number of flash drives sold per ...
economics - 4. Monopolistic Competition markets are characterized by many ...
Calculus - q = f(p) = 10300e^−0.34p a) Find the number of products sold ...
math - Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit ...
Managerial Economics - The manager of All City realtors wants to hire some real ...
math - A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ...

Search
Members