Monday
April 21, 2014

Homework Help: pre- algebra

Posted by Sam on Thursday, May 15, 2008 at 5:53pm.

Is this equation right for this story?
c=2.50*10*.55*2.75x
You are considering taking a job with the dove bar company for the summer. They will rent an insulated cart to you that you can take to any street corner in the south ben area and sell dove bars. The cart rents for $92 per week. To keep the ice-cream bars frozen, you must buy dry ice every day. Seven- eleven sells dry ice blocks for $2.50 per pound and you will need about 10 lb. per week. The dove bar company will supply you with bars for $0.55 each and they require that you sell them for $2.75
How do I explain how the coefficients relate to the situations also. I think I have it but Im not sure

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Pre algebra - What kind of equation would I need for the total weekly cost if a ...
ALGEBRA - Company A charges $55 per day plus $0.35 per mile to rent a car. ...
algebra - Company A charges $55 per day plus $0.35 per mile to rent a car. ...
Algebra- is my answer right - Charlie is going to rent a truck for one day. ...
Algebra - Members of the Lake Shawnee club pay $40 per summer season plus $7.50 ...
Algebra - How to write an equation for this problem: A boat rental company ...
Algebra - How to write an equation for this problem: A boat rental company ...
Math - 2. A rental company charges a flat fee of $50 to rent a jet ski.In ...
Math - Please help me solve this.. It costs $10 plus $8 per hour to rent a canoe...
algebra - At the Wild Thing Zoo, you can rent a motorized cart to tour the ...

Search
Members