Wednesday
April 23, 2014

Homework Help: math

Posted by Anonymous on Thursday, April 24, 2008 at 9:28pm.

The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples? The answer should be one of the following but I don't know how to set the problem up to solve it.
20d
50d over 3
5d
5d over 3
d over 20

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

economics - Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and ...
business - Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and ...
Economics - The question is, what is the for Math formula to show rather the ...
Economics - If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my ...
math - A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb ...
Math help - You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the ...
algebra - A Michigan orchard made 14,757lb of taffy apples wih aproximately 1 lb...
math - A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb...
math - An Orchard made 14,757 lb of taffy apples with approximately 1 lb of ...
math - Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the ...

Search
Members