Thursday
September 3, 2015

Homework Help: math

Posted by Dj on Sunday, April 20, 2008 at 2:05pm.

A grocery store has a gallon of milk for $2.30. They also have a 4 litter container of milk for $2.30. Which is the better buy and why?

Please somebody help me with this question?

So far I did
Gallon 1 = x
liter 3.79 4
4 = 3.79x cross out
divide 3.79 3.79
x=1.055 gallon

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members