Friday
April 18, 2014

Homework Help: algebra 1

Posted by need help!! on Tuesday, April 15, 2008 at 7:21pm.

A bottle and a cork together cost $1.00. The bottle cost 90 cents more than the cork. How much does the cork cost?

Bottle - 95 cents
Cork - 5 cents

How would you write an equation for this?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

physics - A)You are in a hot air balloon rising from the ground at a constant ...
Physics - A hot-air balloon rises from the ground with a velocity of (2.00 m/s)y...
physics - You are holding the neck of a champagne bottle at an elevation of 27 ...
physics - A)You are in a hot air balloon (yes, another balloon problem!) rising ...
physics - A hot air balloon decends toward the ground with a velocity of (2.0 m/...
Math word problem - you buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs 90 ...
math - You buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs .90 cents more than ...
math - A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more...
Physics - A cork shoots out of a champagne bottle at an angle of 39.0 degrees ...
physics - Michaela is planning a trip in Ireland from Killarney to Cork to visit...

Search
Members