Friday
August 29, 2014

Homework Help: math

Posted by rufus on Monday, April 7, 2008 at 9:33am.

Two cassettes and three cd's cost $175 while four cassettes and one cd cost $125.
1)Given that one cassette cost $x and one cd cost $y,write two equations in x and y to represent this information.

2)Calculate the cost of one cassette.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Help!Math.... - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples...
Maths - A)One packet of biscuits cost $x and one cup of ice cream $y B)One ...
Algebra!! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples ...
Algebra1!!! - 1.Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples...
math, help - how do i write the equations so i can solve it i will do the ...
math,algebra,help - Problem states: Business and finance. The cost of producing ...
business and finance - The cost of producing a number of items x is given by C=...
9th grade - it cost $2 per day to place a one-line ad in the classifieds plus a ...
Algebra! - Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost...
Economics - CCM television station is considering selling promotional videos ...

Search
Members