Sunday
April 26, 2015

Homework Help: Algebra

Posted by Bretagne on Tuesday, March 11, 2008 at 7:12pm.

I need help figuring out the rest of this problem.

A kitchen pantry area as shown in the figure is to be covered in floor tiles. What will it cost to tile the floor if each square tile whose measures 6 costs $.82?

I can send a picture of the shape but it is divided into three rectangles. I know that the area of each rectangle is 8",32" and 81" I think I just need help finding out how to solve for the costs.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Members