Post a New Question

math UNIT RATE

posted by .

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. an 12 12 once can costs $1.75. which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK

  • math UNIT RATE -

    Unit price is price per ounce, usually expressed in cents per ounce. For the first can,
    1.14/8 = 0.1425 $/oz = 14.25 cents/oz

    Now you do the second can and compare them. They are pretty close in unit price. Sometimes the bigger size is not the better deal.

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question