Thursday
October 2, 2014

Homework Help: math UNIT RATE

Posted by dani on Saturday, January 5, 2008 at 1:03pm.

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. an 12 12 once can costs $1.75. which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ...
Finance - Lee-Foods, Inc., sells 55-pound bags of tomatoes for $12 a bag. The ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
Math - A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (...
ACCOUNTING - Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $...
ACCOUNTING - Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $...
Managerial Accounting - Gardner Manufacturing Company produces a product that ...
8th grade math - A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
college - RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and ...

Search
Members