Wednesday
April 23, 2014

Homework Help: math UNIT RATE

Posted by dani on Saturday, January 5, 2008 at 1:03pm.

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. an 12 12 once can costs $1.75. which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Finance - Lee-Foods, Inc., sells 55-pound bags of tomatoes for $12 a bag. The ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
Accounting - If fixed costs are $350,000, the unit selling price is $29, and the...
unit rate - the unit price of an item at a grocery store is a familiar example ...
Math - A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (...
ACCOUNTING - Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $...
ACCOUNTING - Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $...
math - Argus company makes three products: A, B, and C. Each unit of A costs $4...
math - a survvey of vegetable gardeners showed the following: 69 grew tomatoes ...

Search
Members