Tuesday
September 1, 2015

Homework Help: math

Posted by Lydia on Tuesday, December 4, 2007 at 7:47pm.

I don't understand how to write the formulas for unit analysis. I can do the problems, but the explanation of the formulas in my book doesn't make sense with the problems I am doing. For instance, this one: Find the unit rate: $2 for 5 cans of vegetables. I know it is $0.40 per can but I don't know what kind of formula to write down to begin the problem and now my teacher says she wants us to show the 'unit analysis'. (my mom usually helps me but she has strep throat and isn't able to help much today.)

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members