Thursday
September 18, 2014

Homework Help: Physics

Posted by Christina on Thursday, November 29, 2007 at 4:37pm.

At the time this problem was written, the price of gold was $427 per ounce, while that of platinum was $866 an ounce. The "ounce" in this case is the troy ounce, which is equal to 31.1035 g. The density of gold is 19.3 g/cm^3 and that of platinum is 21.4 g/cm^3. a)If you find a spherical gold nugget worth 1.00 million dollars, what would be its diameter?
b)How much would a platinum nugget of this size be worth?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - A pawn shop is selling gold for $12.00 an ounce and platinum for $9.00...
Algebra 1 - In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the ...
chemistry - platinum metal currently costs $1700 per troy ounce ( note: this is ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
math - A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ...
College Chemistry/Lab Math - I think I have this problem figured out correctly, ...
chemistry - Rhodium metal currently costs $1251. per troy ounce (note this is ...
math - a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag...
science - Gold has sold for $523/ounce. How many milligrams of gold could you ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...

Search
Members