Thursday
April 24, 2014

Homework Help: pre-calc

Posted by Amanda on Monday, November 5, 2007 at 5:56pm.

If Wesley Jackson harvests his apple crop now, the yield will average 120 pounds per tree. Also, he will be able to sell the apples for $0.48 per pound. However, he knows that if he waits, his yield will increase by about 10 pounds per week, while the selling price will decrease by $0.03 per pound per week.

a. How many weeks should Mr. Jackson wait in order to maximize the profit?
b. What is the maximum profit?

How do you write an equation to represent all of this and lead you to your answer?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - An apple orchard has an average yield of 36 bushels of apples per tree if...
math - Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per ...
Algebra - How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 ...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
Pre Calc - How many pounds of dog food worth $.80 per pound must be mixed with ...
Math - Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How ...
algebra - Mixture Problems Template Price Problems Copy the problem from the ...
MATH (Algebra) - All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and ...
math - Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of ...
Algebra - A coffee manufacturer wants to market a new blend of coffee that will ...

Search
Members