Thursday
March 30, 2017

Post a New Question

Posted by on .

1. Michelle reads 1,200 words in 7 minutes, and Tricia reads 700 words in 3 minutes.
Who is the faster reader?

2.Find the unit price for the item:

$6.96 for a dozen pears.

  • math help - ,

    Simple division for both problems.

    1200/7 =
    700/3 =
    And then compare.

    6.96/12 =

    Please give them a try and repost with your answers. Someone here will give you feedback.

    =)

  • math help - ,

    1. 233.

    2. 0.58

  • math help - ,

    1.2 inches of rain in five hours. Is the rate equivalent to the rate of 2.1 inches of rain in eight hours?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question