Friday
April 18, 2014

Homework Help: math

Posted by mackenzie on Thursday, October 18, 2007 at 4:42pm.

A 30-second advertisement on a local television station during prime time costs the advertiser $1,280. To the nearest cent, how much does the ad cost per second? will you help me with step by step instructions

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - The cost for a 30-second ad during the 2010 Super Bowl was $2.8 million...
Math - A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What...
math - An 11 ounce bag of chips costs $1.99 what is the cost per ounce rounded ...
statistics - A soft drink distributor was interested in examining the ...
Math 101 - Debra is buying prizes for a game at her school's fundraiser. The ...
math - If a television produces a 8ms response time, and there are 1000 ms in ...
calculus - a rectangular box is to have a square base and a volume of 20 ft ...
Statistics - 9 trucks arrive per hour. It takes 6 minutes after reaching the ...
Math-Alebra - A disc Jokey must play 14 commercial spots during 1 hour of a ...
math - Biologists want to set up a station to test alligators in the lake for ...

Search
Members