Saturday
August 29, 2015

Homework Help: algebra

Posted by paige on Wednesday, October 17, 2007 at 8:00pm.

10 people are going canoeing/tubing. some people will tube, some will canoe. tubes are $7 each. canoes are $11 each. tubes hold one person. canoes hold three. if you want to spend exactly $50, how many canoes and tubes can you buy?

i know this is a linear combination question. the equation for the cost i figured is 7t + 11c = 50 (t for tubes, c for canoes)

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members