Thursday
April 24, 2014

Homework Help: math problem

Posted by -- on Saturday, September 22, 2007 at 1:35am.

Sheila has $50.00. She goes to the mall and buys lipstick, and then she buys shampoo, which is half the price of the lipstick. She then spends half of what she has left on a purse, leaving her with $15.00. How much did the shampoo cost?: *

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - dee went shopping she had 75 dollars to spend. At one store, she bought a...
math - Kari buys 3 goldfish at $4 each she sees bowls marked"3 for $10" and ...
Econ - Shep goes to his favorite coffee shop every morning and always buys one ...
Math help storie problem - Dave buys 3 green peppers and 2 red peppers for $3.45...
math - Andrea buys four shirts and three pairs of pants for $85.50. She returns ...
Please HELP with this storie problem - Dave buys 3 green peppers and 2 red ...
math please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - A lady has a certain number of dollar ...
Math Word Problem - Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that ...
econo - . John has a paper route and spends all his weekly allowance on ...
maths - Could you please help? Thank you. Karen goes to the fruit shop and buys ...

Search
Members