Friday
March 24, 2017

Post a New Question

Posted by on .

What is cheaper:

$40.80 for 250 itmes? OR:

$18 for 100 items?

Thank you veyr much!

  • very simple - my face is red! - ,

    Divide the cost by the number of items to find the price of each item.

    $40.80 / 250 = ?
    $18 / 100 = ?

  • very simple - my face is red! - ,

    Thank YOU Ms. Sue!!! The difference is 2 cents per item and, if I may steal another minute from you, I wonder if it pays to get the smaller quantity at 0.18? Or the larger quantity at 0.163? Thanks again so much! Aderosa

  • very simple - my face is red! - ,

    It depends upon how you define cheaper. IF you mean the cheaper to purchase, obviously $18 is cheaper than $40.80. On the other hand, 40.80/250 = 0.163 per item while the other one costs 18/100 = 0.18 per item. So on a per item basis, the cheaper is the one that costs 40.80 for 250 of the items.

  • very simple - my face is red! - ,

    Whether to pay $0.18 or 0.163 per item depends on the item. Is the item perishable or have a relatively short shelf life? Do you want to store 250 items? For instance, although I intend to use detergent for many years to come, do I really want to store 250 ounces of detergent? Is the container too big to easily handle?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question